Open

Gebelik ve Bitkisel Çayların Kullanımı...

004

GEBELİKTE BİTKİSEL ÇAY VE DİĞER BİTKİSEL İLAÇLARIN KULLANIMI GÜVENLİ MİDİR?

 

Bitkisel kökenli olduğu düşünülerek bir çok çay, ot ve benzeri doğal ürünler genellikle gebelikte güvenli addedilir.Alternatif tıbbı destekleyenler bazı bitkisel desteklerin gebelik üzerine özellikle olumlu etkisini vurgularlar.Ancak unutulmamalıdır ki bitkisel ürünlerin çoğu standart tıbbi ilaçların geçtiği yoğun deneysel inceleme ve araştırmadan geçmemektedir. Dolayısıyla kullandığınız bitkisel bir ürünün farklı kutularındaki tabletler aynı gramajda dahi olmayabilir.

Bu ürünler her ne kadar doğalda olsa, bazı aktif maddeleri içermektedir ve bunların ne kadar miktarının faydalı ve ne kadar miktardan sonra zararlı olabileceği titizlikle incelenmemiştir henüz.

Dolayısıyla gebelikte destek amaçlı ürünleri bitkisel dahi olsa rastgele kullanmaktan kaçınıp ,doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda vardır.

GEBELİKTE BAHARAT KULLANIMI

Baharatlardan bazılarının zararlı olabileceğine dair araştırmalar olmakla birlikte bunların yemekte kullanımı çok çok düşük gramajlarda olduğu için yemeklerinizi her zaman yaptığınız gibi pişirebilirsiniz.Ancak aşırı baharatlı gıdaların gebelerde mide üzerine olumsuz etkilerini unutmayarak az baharatı tercih ediniz.

GEBELİKTE ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİ

Normal siyah çay içerdiği tannin maddesi nedeniyle vücutta demir emilimini azaltmaktadır. Yine aşırı çay tüketimi içerdiği kafein ve diğer bazı etken maddeler nedeniyle gebelerde çarpıntıya(taşikardi) sebep olabilir. Bu nedenle çayı gıdalarla birlikte almayınız,çok az miktarda ve açık çay olarak tüketiniz.

Yeşil çay antioksidanlar ve kafein içermektedir.Özellikle demlenme için bekletildiğinde kafein oranı artar..Fazla kafein tüketimi ise kadınlarda kemik erimesine meyil oluşturmaktadır.Yine anne karnındaki bebek üzerine de olumsuz etkileri olabildiğinden kahve ve yeşil çay tüketimini de çok sınırlı tutmakta fayda vardır.

BİTKİSEL ÇAYLAR

 

Çeşitli bitkilerin yaprak,kök ve gövdelerinden yapılan bitkisel çaylar piyasada birçok farklı marka ve türde satılmaktadır.Bunların her biri üzerine yapılmış yeterli bilimsel çalışma ne yazık ki yoktur.Geleneksel olarak bazı bitkisel çayların sindirimi kolaylaştırdığı söylenir , uyku üzerine ya da kas kramplarına faydalı olduğu söylenen çaylar da mevcuttur..

Ancak bu etkilerin hangi miktar alındığında olduğu yada fazla alındığında oluşabilecek zararlarla ilgili kati bilimsel veriler yoktur.Dolayısıyla bitkisel ürünleri kullanırken de 'Azı karar çoğu zarar' şiarından vazgeçmeyerek sınırlı kullanmak mantıklı olacaktır.Aynı tip çaydan aynı gün içinde 1-2 bardaktan fazla içmeyin,çayın fazla demlenmesine müsaade etmeyin.