Open

Gebelik Hakkında

004

GEBELİĞE HAZIR MISINIZ?

 

Psikolojik olarak hazır hissediyor olsanız bile bedenen de gebeliğin o yoğun sürecine hazır olmanız gerekir.Gebe kalmadan önce yapılması gereken bazı tetkikler ve vücut alt yapısını güçlendirmek için alınması gereken vitaminler sizi ve doğacak olan bebeğinizi bazı tehlikelere karşı koruyacaktır. *Sürekli ilaç almanızı gerektiren bir hastalığınız var mı? Eğer diabet (şeker hastalığı) varsa öncelikle kan şekerinizin düzenlenmesi gerekir. Hipertansiyon hastası veya epilepsiniz varsa alacağınız ilaçların gebelik döneminde kullanılabilecek olanlarla değiştirlmesi gerekir.

*Ailevi geçişli herhangi bir genetik hastalığınız varsa genetik danışmanlığı gebe kalmadan önce almanızda fayda vardır.

*Demir eksikliği ki toplumumuzda kadınlarda yaygın görülen bir durumdur uygun takviyelerle normal düzeye getirilmelidir.

*Rubella (kızamıkçık hastalığı) geçirmediyseniz ve bağısık değilseniz gebe kalmadan en az 3 ay önce aşılanmanızda fayda vardır.

*Sigara içiyorsanız hemen bırakmalısınız.

*Kilonuzun normal sınırlarda olması gebeliğin olumlu seyrini belirgin düzeyde etkilemektedir. Aşırı kiloluysanız gebe kalmadan önce mutlaka bir diyetisyenden yardım alın.

*Rutin jinekolojik muayenenizi yaptırın. Bu muayene sırasında Pap –smear testiniz yapılacak ve ultrasonografi ile rahminizdeki myom veya yumurtalığınızdaki kist gibi olası patolojiler ekarte edilecektir.

*Gebelik sürecini ve bebekli hayatınızı hayalinizde canlandırmaya çalışın. Bu önemli sorumluluğa maddi ve manevi olarak hazır mısınız? İhtiyacınız olduğunda sizi destekleyecek olan arkadaşlarınız ve aile bireyleri kimler? Ve en önemlisi eşinizle yeterli ve dengeli bir iletişim içinde misiniz?

Hazır olunduğunda gebelik yük değil içinizde bir canlı büyütüyor olmanın hazzı ile keyifli bir uğraşa dönüşür.

GEBELİKTE DÜZENLİ TAKİP NEDEN GEREKİR?

Her şey yolunda gittiğinde gebelik fizyolojik,doğal bir süreçtir. Ancak birşeyler ters gittiğinde bu doğal olay tamamen farklı bir yöne kayarak kadının ve bebeğinin hayatını tehdit eden tehlikeli bir sürece dönüşür. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları,ebe ve hemşirelerden oluşan sağlık ekibi işte bu süreçte devreye girerek anormal gidişatı mümkün olduğunca erken tespit etmek ve gerekli önlemleri almak üzere sizler için hazırdırlar.Size düşen görevse düzenli muayenelerinizi yaptırarak sorunların erken tespitine katkıda bulunmaktır.

GEBELİKTE BAZI TETKİKLERİ YAPTIRMAK NEDEN GEREKLİDİR?

Gebelik aylarla ifade edilen uzun bir süreçtir.Bu zaman zarfında fetüs annenin alt yapısında olan ve günlük beslenme girdisi ile gelen maddeleri kullanarak zaman içinde bir bebeğe dönüşür. Bu sırada annede meydana gelen demir eksikliği anemisi gibi eksiklikleri belirlemek,gebelik hormonlarının etkisiyle ortaya çıkan gebelik şekerini ortaya çıkarmak veya idrar yolları enfeksiyonu gibi patolojileri tespit etmek için doktorun önerdiği zamanlarda kan ve idrar tetkiklerini yaptırmak, uygun tedavi ve tedbirleri almak gereklidir.

Ayrıca: Bebekteki olası anormalliklerin tespitinde 2 li,3 lü ve 4 lü testler Kan uyuşmazlığı durumlarında indirekt coombs testi Viral hepatitler ve bazı bulaşıcı hastalıkların tespiti için serolojik testler gebelikle yapılan tetkiklerdendir.

DOĞUM ŞEKLİNE KİM KARAR VERİR?

 

*Öncelikle bebeğiniz! Doğum başladığında bebeğiniz düz duruş dediğimiz başı doğum kanalına yönelmiş olarak duruyorsa normal doğum şansınız var demektir.Bebeğin ayaklarının önde olduğu veya transvers duruş dediğimiz bebeğin yan yattığı durumlarda normal doğum fizyolojik olmaktan çıkarak anne ve bebek için tehlikeli bir hal alır.

*Daha önce rahimden geçirilmiş bir ameliyat (sezaryen,myomektomi gibi) öykünüz varsa normal doğumdaki güçlü kasılmalar sırasında eski dikiş yerlerinizdeki açılmaya bağlı oluşacak hayati riskleri ekarte etmek için sezaryen önerilir.

*Bebeğiniz iri ise veya pelvik kemikleriniz bebeğin geçişine müsaade etmeyecek kadar darsa (çatı darlığı) vajinal doğum riskli olacaktır.

*Plasenta rahim ağzını kapatacak şekilde öne yerleşmiş veya doğum gerçekleşmeden yerinden ayrılmışsa oluşabilecek şiddetli kanamalar nedeni ile anne ve bebeğin hayatı tehlikede olduğundan sezaryen önerilir.

*Doğum başladığı halde rahim ağzı düzenli açılmıyor,bebek doğum kanalında ilerleyemiyor veya bebeğin kalp atışlarında bozulmalar tespit ediliyorsa normal doğum sezaryen doğuma çevrilebilir.

*Bebeğiniz doğum kanalında sağlıklı bir şekilde ilerliyor,,annenin pelvik kemikleri ile bebeğin boyutu uyumlu ve bebeğin kalp atışları düzenli ise ,bebeğin stress altında olduğunu gösteren koyu mekonyum gibi (bebeğin anne karnında iken kakasını yapması)bir patoloji yoksa doğum ebe ve doktor gözetiminde yaptırılır burda size düşen sağlık ekibine yardımcı olarak doğumun sağlıklı seyrine katkıda bulunmaktır.Unutmayın doğum ağrısı katlanılması zor olan ağrılardan olmakla birlikte geçici bir durumdur,bebek doğar doğmaz tamamen biter ve çekilen ağrıların sonunda dünyanın en muhteşem hediyesi size sunulacaktır.Bebeğiniz!

BEBEĞİMİ EMZİREBİLECEK MİYİM ?

 

Yaşama iyi bir başlangıç için, anne sütü bebeğe verilmiş en değerli hediyedir.Anne sütü bebeğin büyüme gelişimi için en uygun maddelerin bir araya geldiği,çeşitli büyüme ve bağışıklık sistemini destekleyici faktörleri de içeren ideal karışımdır.

Anne sütü temizdir,ısısı ayarlıdır,her an hazırdır.Dolayısıyla hem en pratik hem de en ekonomik üründür. Doğumdan sonra bebeği anne sütü mucizesinden mahrum etmemek için maksimum gayret gösterilmelidir. Her kadın anne sütü üretebilir..Anne sütü üretiminde göğüslerin büyük veya küçük olmasının hiçbir önemi yoktur. Bebeğin doğru tekniklerle emzirilmesi ve biraz da sabırla bebeğinizle doğru iletişimi kuracak ve kolaylıkla emzirebildiğinizi göreceksiniz.Anne ile bebeği arasındaki o özel bağın kurulmasında anne sütü en önemli faktörlerden biridir.İhtiyaç duyduğunuzda bu konuda eğitim almış deneyimli sağlık personelinden yardım almakta çekinmeyin.