Open

EL-BİLEK KANALI HASTALIĞI(KARPAL TÜNEL SENDROMU)

004

El-bilek kanalı hastalığı nedir?

 

El bilek bölgesindeki kanaldan elimize temel hareket ve duyusunu sağlayan median sinir geçmektedir. Bu kanalı oluşturan bağ dokusunun kalınlaşarak median siniri sıkıştırması sonucunda hastalık oluşmaktadır.

El-bilek kanalı hastalığının belirtileri nelerdir?

El ve kola vuran ağrılar, özellikle geceleri şiddetini arttıran uyuşmalarla kendini gösterir. Eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi. İleri vakalarda ellerde güçsüzlük, tutulan cisimleri düşürme gelişebilir. Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi. Özellikle baş, işaret ve orta parmaklarda görülür.

El-bilek kanalı hastalığı neden olur?

El-Bilek kanalı hastalığı hekimler tarafından çok eskiden beri bilinmesine rağmen başka hastalıklarla karışabilmekte ve çoğu zaman hastalar doğru tanı alamadığı için hekim-hekim dolaşmaktadır. El-bilek kanalı hastalığı yerine boyun fıtığı tanısı alarak ameliyat olmuş ancak şikayetlerinden kurtulamamış hastalara sık rastlanmaktadır. 

El bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. Parmak ve el hareketlerini sağlayan adele-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. Median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içinde dallara ayrılır. Bu sinirin üstü, el bileği hizasında ve kısmen de avuç içinde kalın koruyucu özelliği olan bir bandla kaplıdır. Bu koruyucu band, orta yaşlara doğru çeşitli nedenlerle kalınlaşarak, altında kalan ve koruduğu siniri sıkıştırır. En sık nedeni aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. Özellikle bileğine yük vererek senelerce çalışan kimselerde, daktilo-bilgisayar kullananlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar. 

Bazen bu hastalık başka bir hastalığın parçası olarak karşımıza çıkabilir. 

Diabetes Mellitus 
Hipotiroidizm 
Akromegali 
Romatoid Artrit 
Gut gibi. 

El-bilek kanalı hastalığı teşhisi nasıl konur?

Tanı: şikayetlerin ayrıntılı öyküsü ve bu duruma yol açacak diğer nedenlerin araştırılmasıyla konulur. Boyun fıtığı ve kireçlenmesi tanısı konan hastaların bir kısmında el bilek kanalı hastalığı da mevcut olup, bu duruma çift darlık adı verilir. Hem boyunda omurilik ve sinir kökü sıkışmıştır, hem de el bileği kanalı darlığı mevcuttur.

Boyun MR'ı ve EMG (sinir elektrosu) tetkikleri yapılarak tanı kesinleşir.

El-bilek kanalı hastalığı nasıl tedavi edilir?

Başlangıçta; Aşırı kullanmayı engellemek, el bileğine aşırı yük binmesine neden olacak işlerden kaçınmak Ağrı kesiciler ve antienflamatuvar ilaçlar Bilek egzersizleri El bileği atelleri, gece atelleri Lokal ya da sistemik kortizon enjeksiyonları çoğu kimse için yeterli olmaktadır.

Ancak zaman içinde şikayetler tekrar başlar ve kalıcı çözüm basit bir cerrahi girişimle sinirin serbestleştirilmesidir. Lokal veya genel anestezi altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üstündeki band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Ameliyat sonrası 3-5 gün el bileği istirahatini takiben, hasta normal yaşantısına döner.

El-bilek kanalı hastalığı ameliyatı sonrası nezaman eve gidilir?

Hastalar kısa süreli bir istirahat sonrası aynı gün evine gidebilir. Operasyondan birgün sonra hastalar elini kullanabilir.

El-bilek kanalı hastalığından korunabilirmiyiz?

Daktilo ve bilgisayar kullanırken, zaman zaman ellerinizi istirahat ettiriniz. Ev işlerinde bileğe çok güç binen durumlarda dikkatli olunuz. Gece uykuda bileğinizin üstüne yatmayınız.