Open

Bel Kayması

004

Bel kayması (Spondilolistezis) nedir ve nasıl oluşur?

 

Bizi taşıyan omurga dediğimiz kemiklerimiz vardır. Bu kemiklerin iç yüzeyleri ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde giderler ve birbirinin tam üstünde olacak şekilde birbirlerini takip ederler.

Eğer bu omurgalar üzerinde kayma olursa bu omurgalar üzerindeki düz çizgi bozulur. Bunun sonucunda bir omurga diğerine doğru daha öne çıkar. Bel kayması denilen olay temelde bundan ibarettir.

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kayması sonucunda, bu omurganın arkasından geçen omuriliğimiz sıkışır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk yanma gibi hisler meydana gelir. Yürürken sık sık durmak zorunda kalırız.

Bel kaymasının oluşmasının nedenleri nelerdir?

Bel kayması doğuştan oluşabileceği gibi bir düşme, kaza veya ağır doğum sonucunda da oluşabilir.

Çocukken genellikle hepimiz bir şekilde düşmüşüzdür. Bu tip kazalarda belimizde bir kayma oluşabilir. Bu kayma bir ömür boyu sabit kalabilir veya hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelebilir.

Özellikle bayanlarda menapoz sonrası veya erkeklerde de kemik erimesi sonrası bu kayma aktif hale gelir ve daha hareketli olmaya başlar.

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kayması rahatsızlığının en tipik belirtisi yürürken sık sık durma ihtiyacı hissetmektir. Yürüken birdenbire bacaklarımıza ağrı girer ve durmak zorunda kalırız. Biraz dinlendikten sonra tekrar rahatlıkla yürür hale geliriz.Yürürken çok kısa süreler içerisinde durmak belde bir kanal darlığının işaretidir. Kanal darlığı ise genellikle bel kayması ile de oluşan bir rahatsızlıktır. Bunun dışında her iki bacakla uzun süre ayakta durmakla, uzun süreli oturmakla oluşan uyuşukluklar ve yanmalar bel kayması için belirti olabilecek niteliktedir. Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması yine bel kaymasının bir belirtisi olabilir.

Bel kaymasının tedavisi nasıl yapılır?

Bel kayması tedavisi çoğunlukla cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Hafif vakalarda korse ve fizik tedavi uygulaması yararlı olabilir. Ancak hareketli röntgen filminde hareket varsa cerrahi kaçınılmazdır.

Bel kayması ameliyatları en çok korkulan ameliyatlardandır. Halk arasında platin ameliyatı ya da vida ameliyatı diye bilinen bu ameliyatlarda, gelişen teknoloji ve robotik cerrahi sayesinde sakat kalma ve felç olma riski tamamen ortadan kalkmıştır. Bu teknoloji sayesinde vidanın nereye gitmesi gerektiği önceden planlanmakta ve ona göre vidalar yollanabilmektedir. Böylelikle bu ameliyatı olacak hastalar son derece rahat ve sakat kalma veya felç olma riski olmadan ameliyata girebilmektedirler.

Her bel kayması ameliyat edilir mi?

Bel kayması tespit edildikten sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır. Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahale edilmesi gerekmez. Ama bel kayması hareketli ise hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir. Yoksa bu hareketli olan bel kayması hastanın bir süre sonra yürümesini tamamen engeller ve kişiyi evine ve koltuğuna bağlı hale getirebilir, daha da ilerlerse cinsel güç kaybı veya idrar kaçırma gibi istenmeyen getirileri olacaktır.

Bel kayması ameliyatından nekadar sonra yürüyebirim?

İlke Hastanesi Beyin Cerrahisi ünitemizde ameliyat edilen hastalar 6 ila 8 saat sonra yürütülmektedir.

Bel kayması ameliyatından sonra korse kullanmak gerekirmi nekadar süreyle kullanılır?

İlke Hastanesi Beyin Cerrahisi ünitemizde ameliyat edilen hastalarımıza 3 ay süreyle korse kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Bel kayması ameliyatından sonra kaçgün hastanede kalınır?

İlke Hastanesi Beyin Cerrahisi ünitemizde ameliyat edilen hastalarımız ortalama 2 gün hastanede yatış sonrası evlerine gönderilmektedir.